Często zadawane pytania – Klasa Matematyczna

Czy program klasy matematycznej jest mocno teoretyczny, czy wybranie tej klasy oznacza dużo ciężkiej nauki?

Uczeń klasy matematycznej powinien lubić matematykę, być otwartym na rozwiązywanie problemów, częściej stawiać pytanie „ dlaczego?” zamiast „jaki jest na to algorytm?”. Program zawiera elementy matematyki wyższej, ale przede wszystkim nastawiony jest na dogłębne zrozumienie pojęć matematycznych, nauczenie kultury matematycznej, umiejętności argumentowania, dowodzenia, stawiania pytań, formułowania problemów, syntetycznego spojrzenia na matematykę. Jeżeli nauka matematyki, rozwiązywanie zadań i problemów matematycznych sprawia Wam przyjemność, to najlepszym miejscem dla Was jest trójkowy mat-mat.

Czy w klasie matematycznej położony jest nacisk jedynie na autorski program nauczania matematyki, czy pasjonaci innych przedmiotów ścisłych np. informatyki czy fizyki będą mogli rozwijać swoje zainteresowania w tej klasie?

Solidne podstawy matematyczne, umiejętność wyciągania wniosków, znajomość i rozumienie wielu pojęć matematycznych sprawia, że uczniowie klas matematycznych bardzo dobrze radzą sobie z nauką informatyki, fizyki i osiągają najwyższe wyniki na maturze. To właśnie uczniowie tych klas reprezentują naszą szkołę na olimpiadach matematycznej, informatycznej oraz fizycznej, zostają laureatami tych olimpiad i regularnie reprezentują Polskę na olimpiadach międzynarodowych.

Jakie są losy absolwentów klas matematycznych? Co daje ukończenie „trójkowego matmatu”?

Wszyscy absolwenci III LO to ludzie, którzy potrafią myśleć, mają twórcze podejście do stawianych problemów, duże możliwości wynikające z solidnych umiejętności oraz wiedzy matematycznej (i nie tylko matematycznej). Absolwenci klas matematycznych ponadto wyróżniają się akademickim podejściem do przedmiotów ścisłych oraz jednymi z najlepszych w kraju wynikami na świadectwach maturalnych. Wszystko to sprawia, że zostają oni studentami najlepszych uczelni krajowych (Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Handlowa) i zagranicznych (Oxford, Cambridge).

Dlaczego trójkowy mat-mat ma nazwę ‘klasa matematyczno-uniwersytecka’?

Nazwa nawiązuje do pierwszej klasy matematycznej, która powstała pod patronatem Uniwersytetu Wrocławskiego w latach sześćdziesiątych. Obecne klasy matematyczne również objęte są opieką naukową Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracownicy Uniwersytetu prowadzą w każdej klasie dodatkowe dwie godziny zajęć z matematyki, podczas których realizowany jest rozszerzony materiał oraz dodatkowo kółka matematyczne przygotowujące do Olimpiady Matematycznej. Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w olimpijskich obozach matematycznych i informatycznych organizowanych przez Uniwersytet, pracownicy i studenci Uniwersytetu wspólnie z nauczycielami trójkowymi prowadzą także zajęcia podczas wyjazdowych sesji matematycznych.

Co absolwenci Trójki mówią o matematyce w naszej szkole?

Wielu absolwentów po pierwszych matematycznych zajęciach na studiach wraca do Trójki wyrazić swoją radość i wdzięczność za to, co wynieśli ze szkoły. Odkrywają bowiem, jak bardzo wyróżniają się na tle grupy dojrzałością matematyczną, swobodą operowania językiem i kulturą matematyczną. Często mówią, że pierwszy semestr czy rok studiów był bardzo łatwy i przyjemny, a egzaminy zdali celująco.