Język Angielski

Język Angielski

(English version)

Informacje ogólne:

Nauka języka angielskiego odbywa się w grupach międzyklasowych, złożonych z uczniów o podobnym poziomie znajomości języka. Grupy liczą przeciętnie 15-16 osób. W każdym roku nauki uczniowie mają 3 godziny języka angielskiego. Najczęściej zaczynamy od poziomu B1 lub B2 w klasie pierwszej, kończąc na poziomie C1+ w klasie czwartej. Prawie wszyscy uczniowie decydują się pisać maturę na poziomie rozszerzonym. 

Podręczniki:

Podręczniki do języka angielskiego wykorzystywane przez zespół anglistów to seria FOCUS wydawnictwa Pearson, dodatkowo korzystamy także z Repetytorium Maturalnego tego samego wydawnictwa oraz z podręcznika ‘Insight’ na poziomie advanced wydawnictwa Oxford.  

Testy poziomujące

Zanim rozpocznie się przygoda z nauką języka angielskiego, wszyscy uczniowie naszego liceum biorą udział w teście poziomującym, co pozwala nam na stworzenie odpowiednich grup językowych. Robimy wszystko, aby nauka języka przebiegała w spokojnej i bezpiecznej atmosferze, w której motywacja i wsparcie odgrywają zasadniczą rolę, a uczeń czuje się swobodnie otoczony rówieśnikami na podobnym poziomie znajomości języka. 

Matura próbna

Uczniowie klas czwartych mają możliwość sprawdzenia się w sytuacji jak najbardziej przypominającej prawdziwy egzamin maturalny z języka angielskiego dzięki jego próbnej wersji, którą staramy się przeprowadzić z zachowaniem wszystkich zasad maturalnych. Wszystko po to, aby maturzyści byli przygotowani do tego ważnego dnia i aby czuli się bezpiecznie i komfortowo. 

Uczniowie klas trzecich również piszą maturę próbną. Nazywamy ją ‘Małą Maturą’. Po dwóch próbnych maturach, nie ma obaw przed starciem z prawdziwym Egzaminem Dojrzałości. 

Konkursy

‘Being…Agatha Christie’ 

Co roku organizowany jest konkurs literacki ‘Being…Agatha Christie’ w ramach którego uczniowie szkół z całej Polski przesyłają swoje prace spełniające kryteria opowiadania sensacyjnego/fantasy. Głównym celem konkursu jest rozwijanie wyobraźni ucznia, umiejętności planowania własnej pracy oraz popularyzacja literatury anglojęzycznej. W tym roku konkurs został zawieszony z powodu sytuacji epidemicznej, w kolejnym roku szkolnym odbędzie się jego XVI edycja. 

Konkurs Krasomówczy w Języku Angielskim 
International Public Speaking 

Ideą konkursu jest promowanie języka angielskiego poprzez umożliwienie uczniom zaprezentowania swoich przemyśleń w formie przemówienia wygłoszonego na szerszym forum. Ocenie podlega nie tylko sprawność językowa uczestnika, ale także, a może przede wszystkim, oryginalność myśli, trafność argumentów, umiejętność zainteresowania widzów.  

Uczestnicy samodzielnie przygotowują krótkie przemówienie własnego autorstwa, trwające maksymalnie 5 minut. Wystąpienie jest inspirowane tematem przewodnim konkursu, co oznacza, że każdy uczestnik musi wymyślić swój własny temat nawiązujący do tematu głównego.  

Zwycięzca etapu regionalnego weźmie udział w ogólnopolskim finale konkursu w Bydgoszczy. 

Wyróżnieni w nim uczniowie będą reprezentować Polskę w międzynarodowym finale w Londynie. 

Olimpiada Języka Angielskiego:

Wielu naszych uczniów bierze udział w szkolnym etapie Olimpiady Języka Angielskiego. Około 10 osób awansuje corocznie do etapu okręgowego a niektórzy nawet do finału. Od 2015 możemy się pochwalić 5 tytułami Laureata oraz 1 tytułem Finalisty OJA. 

Wymiana międzynarodowa:

Wieloletnią tradycją naszego liceum są anglojęzyczne wymiany z innymi europejskimi szkołami. W ostatnich latach były to szkoły z Włoch: z Bolonii i Neapolu. W ramach wymiany uczniowie spędzają tydzień za granicą, podczas którego uczęszczają na niektóre zajęcia w partnerskiej szkole, zwiedzają najciekawsze miejsca w okolicy oraz spędzają czas ze swoimi kolegami i ich rodzinami. Podobne zasady obowiązują, gdy nasi partnerzy przyjeżdżają do Wrocławia. 

Wymiana to dla wielu uczniów niezapomniane przeżycie, które pozwala poznać prawdziwe oblicze odwiedzanego kraju. To także wspaniała okazja zobaczenia pięknych miejsc – w poprzednich latach zwiedziliśmy m.in. Florencję, Wenecję oraz liczne muzea prezentujące włoską sztukę. Jednak przede wszystkim jest to początek wielu wspaniałych przyjaźni. 

Mamy nadzieję, że wkrótce wymiany uczniowskie znów będą możliwe i kolejne grupy naszych uczniów będą uczestniczyć w tym niezwykłym doświadczeniu. 

Projekty międzynarodowe:

Uczniowie naszej szkoły mogą uczestniczyć w projektach międzynarodowych realizowanych zdalnie w ramach programu eTwinning. eTwinning jest społecznością skupiającą szkoły z całej Europy, które nawiązują współpracę za pomocą mediów elektronicznych. Uczniowie wymieniają się informacjami, materiałami, tworzą prezentacje i współdziałają z rówieśnikami z innych krajów, ucząc się skutecznej komunikacji w międzynarodowym środowisku. Do tej pory realizowaliśmy projekty ze szkołami z Włoch, Serbii, Łotwy i Grecji. 

W 2017 r. nasz projekt eTwinning uzyskał Europejską Odznakę Jakości oraz dofinansowanie wycieczki uczestników do Rygi. 

Internetowe projekty międzynarodowe to wspaniała okazja, aby rozwijać się językowo, ale także, aby poznać o kulturę i codzienne życie naszych europejskich sąsiadów.  

Quiz:

Lubisz wyzwania? Zapraszamy do udziału w naszym quizie!